Fizjoterapia i rehabilitacja

W CMS Olimp oferujemy profesjonalne usługi fizjoterapii i rehabilitacji. Nasz zespół składa się z doświadczonych i wykwalifikowanych fizjoterapeutów, którzy specjalizują się w leczeniu różnego rodzaju urazów i schorzeń.

Nasze zabiegi fizjoterapeutyczne polegają na indywidualnie dopasowanym do potrzeb pacjenta programie ćwiczeń i terapii, które pozwalają na przywrócenie sprawności i poprawę jakości życia pacjenta.

Wykorzystujemy nowoczesne metody fizjoterapii, takie jak: terapia manualna, masaż, kinezyterapia, najnowocześniejsze metody fizykoterapii jak SIS, fale uderzeniowe FSWT, ESWT, SIRIO, AWT, elektrostymulacja, laseroterapia, czy terapia ultradźwiękowa. Dzięki temu jesteśmy w stanie skutecznie leczyć różnego rodzaju schorzenia ortopedyczne, sportowe, a także pracować z pacjentami pooperacyjnymi.

Nasze centrum oferuje również programy rehabilitacji pooperacyjnej oraz profilaktyki zdrowotnej dla sportowców, którzy chcą poprawić swoją wydolność i zwiększyć szansę na uniknięcie kontuzji.

Jeśli potrzebujesz skutecznej fizjoterapii lub rehabilitacji, zapraszamy do skorzystania z usług Centrum Medycyny Sportowej Olimp.

Rejestracja wizyt

Pn - Pt: 9:00 - 17:00

Godziny przyjęć

Poniedziałek - Piątek

8:00 - 18:00

Fizjoterapeuci

mgr Gabriela Zapotoczna

mgr Anna Fechner-Kluj

mgr Magdalena Majewska

mgr Mateusz Dobias

Kinezyterapia

Podstawowa metoda leczenia w fizjoterapii – leczenie ruchem czyli popularne ćwiczenia. Metoda ta jest zalecana każdemu: nie ma do niej przeciwwskazań. Terapia ta ma na celu poprawienie wzorców ruchowych i cech motorycznych, zniwelowanie bolesności oraz prewencję urazów.

Zajęcia

W naszej placówce wykwalifikowani fizjoterapeuci poprowadzą każde zajęcia: core stability, zdrowy kręgosłup, ćwiczenia usprawniające, poprawiające kondycję, wzmacniające, rozciągające, równoważne i wiele, wiele innych.

Sesja

Zajęcia są prowadzone indywidualnie i trwają około 45-50 min

Terapia pourazowa / pooperacyjna​

Jest to połączenie dwóch najważniejszych składowych fizjoterapii: kinezyterapii i terapii manualnej podczas jednej sesji terapeutycznej. Indywidualnie prowadzona sesja mająca na celu jak najszybszy powrót do sprawności, reedukację wzorców ruchowych, zapobieganie wytwarzaniu kompensacji w ciele oraz prewencję przed kolejnymi urazami. Terapia dla każdego po wszelkiego rodzaju operacjach ortopedycznych oraz po urazach (nie tylko sportowych). Leczenie zaczynamy już w drugiej-trzeciej dobie od incydentu.

Wskazania: urazy świeże oraz przedawnione, operacje artroskopowe stawów kończyn dolnych oraz górnych, złamania kości (operowane jak i z leczenia gipsem), zesztywnienia po opatrunkach gipsowych, brak pełnego powrotu do zdrowia po urazie.

Zajęcia

Zajęcia składają się z ćwiczeń oraz masażu bądź terapii manualnej. Czas zajęć jest dzielony.

Sesja

Zajęcia są prowadzone indywidualnie i trwają około 45-50 min

Trening personalny

Indywidualny trening z precyzyjnym doborem ćwiczeń pod Ciebie. W trakcie treningu kontrolujemy technikę, progresujemy obciążeniem i edukujemy jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Treningi prowadzimy w formie zajęć jednorazowych (instruktażu), programowania treningu bądź kompletnego programu.

Zajęcia

  • indywidualne

Sesja

Czas trwania: 50 minut

Masaże

Jedna z podstawowych metod leczenia w fizjoterapii mająca na celu sprężyste odkształcenie tkanek miękkich poprzez dostosowanie bodźca. Za bodziec uważa się siłę nacisku oraz czas trwania. Fizjoterapeuta dobiera odpowiedni masaż ze względu na używany bodziec.

Wskazania: bóle mięśni, napięcia mięśniowe, migreny, bóle
kręgosłupa, bóle głowy, zmęczeniowe bóle mięśni nie tylko po treningu, wzmożony stres.

Rodzaje masaży

  • leczniczy 
  • klasyczny
  • relaksujący
  • powięziowy
  • tensegracyjny
  • antycellulitowy
  • rozluźniający 
  • tkanek głębokich
  • drenaż limfatyczny

Sesja

Czas trwania masażu to ok. 45 minut

Terapia manualna​

Wyspecjalizowana terapia oparta na podejściu całościowym i biomechanicznym do problemu z którym się zmagasz. Metoda oparta na wnikliwej diagnostyce oraz precyzyjnym dobraniu technik mających na celu uleczenie dysfunkcji i poprawie kondycji aby nie wracała. Podejście całościowe do tematu sprawia, że uzdrawianie nie opiera się jedynie na danym elemencie, ale na holistycznym leczeniu całego układu ruchu. Zawiera w sobie mobilizację tkanek miękkich, stawowych oraz taśm anatomicznych, doborze prawidłowych technik dla organizmu i nauce ćwiczeń prewencyjnych. 

Wskazania: bóle mięśni, bóle stawów, zespoły bólowe kręgosłupa, dyskopatia, zablokowania stawów, problemy z ruchomością stawów.

Zajęcia

Składają się z wywiadu, doboru technik i siły używania bodźców, terapii i nauki jak radzić sobie z problemem w życiu codziennym

Sesja

Czas trwania:  około 40 minut

Terapia wisceralna

Czyli terapia narządów wewnętrznych. Nasze ciało posiada wiele powiązań wewnętrznych za pomocą powięzi i tensegracji czyli przenoszeniu napięć jednego miejsca na inne  struktury. Podczas tej terapii szukamy tych połączeń i niwelujemy przyczyny bólu powstałe w innych miejscach niż to, które najbardziej boli.

Wskazania: bóle brzucha, problemy z trawieniem, zwiększone napięcie mięśni w obrębie miednicy, brzucha oraz kręgosłupa, problemy natury kobiecej (np. bolesne miesiączkowanie, endometrioza), wzmożone napięcie stresowe.

Przygotowanie

  • przeanalizuj swój problem: skąd się wziął, z jakimi emocjami Ci się kojarzy, czym jest spowodowany?
  • przed terapią nie spożywaj posiłku przez 2h

Sesja

Czas trwania sesji: 30-40 min

Konsultacja fizjoterapeutyczna

Nie wiesz jakie zabiegi wybrać? Nie musisz! Od tego jesteśmy my!

Podczas diagnostyki dokonamy oceny stanu zdrowia, dobierzemy zabiegi i dołożymy wszelkich starań, abyś jak najszybciej mógł się cieszyć zdrowiem!

Przygotowanie do konsultacji

  • zabierz wszystkie badania jakie posiadasz (USG, RTG, rezonans magnetyczny itp.)
  • wstępny opis dolegliwości, skąd się wzięły, od czego się zaczęło, jak długo to trwa? 
  • dotychczasowe leczenie

Sesja

Czas trwania: 20-30 minut

Kinesiology taping

Czyli znane i lubiane plastrowanie dynamiczne. Powszechne wśród sportowców, ale zdecydowanie częściej używane na co dzień dla każdego. Technika nieinwazyjna, działająca przez cały czas noszenia plastrów, przyjemna, konkretna i skuteczna. Znajduje szerokie zastosowanie podczas każdego rodzaju bólu i nie tylko. Pomocna jest między innymi przy zespołach bólowych kręgosłupa, różnego rodzaju urazach, zastojach limfatycznych i krwiakach, przy nadmiernych napięciach mięśniowych czy przy prewencji kontuzji.

Przygotowanie

  • w miarę możliwości przed przyjściem na oklejenie prosimy o usunięcie zbędnego owłosienia w miejscu aplikacji

Zabieg

Czas trwania: do 15 min

Suche igłowanie

Inwazyjna metoda do której wykorzystywane są igły. Wprowadzenie ich jest praktycznie bezbolesne dzięki temu, że są one bardzo cienkie i elastyczne. Wyczuwalny jest jedynie ruch igły w tkankach podczas jej wprowadzania. Terapia cieszy się szerokim zastosowaniem w leczeniu bólu każdego rodzaju (mięśniowego, stawowego, napięciowego), leczeniu blizn czy zmniejszeniu napięć mięśniowych.

Technika bardzo precyzyjna, skuteczna i pozwalająca na utrzymanie efektów przez długi czas. Igły których używamy są jednorazowe.

Przebieg zabiegu

  •  wybór miejsca/ miejsc do terapii
  • dobranie igieł do danego miejsca
  • dezynfekcja skóry
  • nakłucie tkanek
  • usunięcie igieł po określonym czasie
  • ponowna dezynfekcja

Sesja

Czas trwania: 20-40 minut w zależności od miejsca poddawanego terapii

ESWT - mechaniczna fala uderzeniowa

Intensywny, efektywny i nieinwazyjny zabieg cieszący się ogromną popularnością ze względu na swoje właściwości lecznicze i przeciwbólowe. Wykorzystywana zazwyczaj przy wskazaniach ortopedycznych ( ostrogi piętowe, tendinopatie różnego pochodzenia, wapniejące zapalenia ścięgien, łokieć tenisisty czy golfisty, narośla kostne oraz po złamaniach nieprawidłowo gojących się).

Skuteczność tej metody potwierdzają badania kliniczne. Pierwszych efektów można spodziewać się po około 3 tygodniach.

Zabieg

Czas trwania to ok. 15 minut.

Wykonywany jest trzema głowicami:

  • pierwsza głowica – punktowa kierowana precyzyjnie w miejsce bólu w celu rozbicia 
  • druga głowica – mięśniowa kierowana na okoliczne mięśnie działająca rozluźniająco
  • trzecia głowica – wibracyjna kierowana na tkanki okoliczne w celu wyciszenia.

Seria

Zazwyczaj stosuje się serię 5 zabiegów w co tygodniowych odstępach.

W niektórych przypadkach można wydłużyć ilość zabiegów do 8, po uprzedniej konsultacji z fizjoterapeutą.

FSWT - skupiona fala uderzeniowa

Precyzyjna i bezbolsna terapia skupiona falą uderzeniową. Jest wykorzystaniem skupionej wiązki energii, która bardzo głęboko penetruje tkanki, nie rozprasza się i nie pozostawia śladów po zabiegu.

Wskazania: leczenie tendinopatii, zespoły bólowe stawów, rozbijanie zwapnień kostnych, łokieć tenisisty, łokieć golfisty, ostrogi piętowe, zespół bolesnego barku, zwłóknienia podskórne.

Zabieg

Wykonywany bezpośrednio na skórę przy użyciu głowicy z kryształem. Odkształcenie kryształu wytwarza wiązkę energii wprowadzaną w głąb tkanek. Całkowicie bezbolesna terapia, która trwa kilka minut.

Seria

W serii wykonuje się 5 zabiegów.

W określonych przypadkach można wykonać więcej zabiegów po uprzedniej konsultacji z fizjoterapeutą.

TR - terapia radiofalowa

Terapia pooperacyjna i pourazowa jest to połączenie technik terapii manualnej, drenażu limfatycznego i indywidualnie dobranych ćwiczeń do Pacjenta.
Terapia dla każdego po wszelkiego rodzaju operacjach ortopedycznych oraz po urazach (nie tylko sportowych). Leczenie zaczynamy już w drugiej/ trzeciej dobie od incydentu.
 
Wskazania: ostre i przewlekłe schorzenia układu mięśniowego / kostnego / stawowego, bóle kręgosłupa, choroby zwyrodnieniowe, bóle stawowe oraz mięśniowe, tendinopatie, przeciążenia mięśni, stany po urazach (nie tylko sportowych).

Zabieg

Czas trwania to ok. 15 minut.

Wykonywany jest poprzez dwie głowice wytwarzające odczuwalne ciepło.

Seria

Zazwyczaj stosuje się serię 5 zabiegów.

W przypadkach przewlekłych zaleca się wykonywanie zabiegów co 2-gi dzień, a w stanach ostrych nawet codziennie.

Masaż penumatyczny kończyn dolnych BOA

Bezpieczny masaż limfatyczny kończyn dolnych wykonywany w mankietach, do których wpuszczane jest powietrze wywierające nacisk na tkanki.

Wskazania: zmęczenie mięśniowe, przeciążenie potreningowe, zastoje limfatyczne, uczucie spiętych nóg, drenaż limfatyczny po zabiegach operacyjnych.

Zabieg

Czas trwania do 40 minut.

Prosimy o założenie przylegających ubrań.

Seria

W serii wykonuje się 5 do 10 zabiegów.

W określonych przypadkach można wykonać więcej zabiegów po uprzedniej konsultacji z fizjoterapeutą.

SIS - Super Indukcyjna Stymulacja

Intensywny, efektywny i nieinwazyjny wykorzystywany do leczenia wszelkiego rodzaju bólu. ( zwłaszcza przy schorzeniach ortopedycznych w fazie ostrej oraz przewlekłej). Możliwość modulacji pola elektromagnetycznego pozwala na zastosowanie tego zabiegu praktycznie w każdej dolegliwości.

Wskazania: zespół bolesnego barku, zespół cieśni nadgarstka, regeneracja nerwów i mięśni, mobilizacje stawów, stymulacja mięśni, bóle kręgosłupa, ( w tym rwy kulszowe), złamania i zwichnięcia stawów, choroby zwyrodnieniowe, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS).

Zabieg

Czas trwania to ok. 15 minut.

Wykonywany jest poprzez przyłożenie głowicy do miejsca zabiegowego. Działanie jest odczuwalne w miejscu bólu oraz w tkankach przylegających do tego miejsca co pozwala na dużą płaszczyznę leczenia.

Seria

Zazwyczaj stosuje się serię od 5 do 19 zabiegów.

W przypadkach przewlekłych zaleca się wykonywanie zabiegów co 2-gi dzień, a w stanach ostrych nawet codziennie.

Salus Talent

 Głęboka elektromagnetyczna stymulacja tkanek.

Dzięki zastosowaniu pola o indukcji magnetycznej rzędu 2,5 tesli i częstotliwości do 50 Hz pobudzeniu ulegają wszystkie rodzaje komórek (nerwowe, krwionośne, mięśniowe i ścięgniste, a nawet kostne). Indukcja przenika przez warstwy odzieży, tkanek oraz kości stymulując wyznaczony obszar ciała. Głębokość penetracji sięga nawet do 10 cm. Leczenie stosuje się u pacjentów ze schorzeniami narządu ruchu. Największą zaletą zabiegu jest działanie przeciwbólowe wyczuwalne już po pierwszym zabiegu. Ma on również działanie stymulujące na tkanki w celu przyspieszenia gojenia i rozluźnienia.

Zabieg

Wykonywany bezpośrednio na skórę bądź przez ubranie w zależności od miejsca aplikacji i trwa 15 minut.

Seria

W serii wykonuje się 5 zabiegów.

W określonych przypadkach można wykonać więcej zabiegów po uprzedniej konsultacji z fizjoterapeutą.

HIL - laser wysokoenergetyczny

Biostymulacyjny laser wysokoenergetyczny wykazuje silne działanie na tkanki trafnie docierając do ogniska bólu. Umożliwia podjęcie szybkiego leczenia, które jest nieinwazyjne i skuteczne.  Metoda ta nie ma skutków ubocznych.

Laser emituje wiązkę światła, która podskórnie zmienia się w energię fotomechaniczną głęboko penetrującą tkanki dzięki czemu leczy przyczynę bólu. Zadaniem ten energii jest pobudzenie tkanek do szybszego wytwarzania włókien kolagenowych, przyspieszenia układu krwionośnego i limfatycznego.

Terapia znajduje szerokie zastosowanie w leczeniu tkanek miękkich, np.: przyspieszenie gojenia ran, zmiękczanie blizn, przyspieszenie zrostów naderwanych tkanek, poprawę gojenia uszkodzonych struktur oraz poprawę kondycji skóry, więzadeł, ścięgien i torebek ścięgnistych.

Zabieg

Czas trwania zabiegu zależy od lokalizacji. Około 7-10 minut

Seria

W serii wykonuje się 8 zabiegów.

AWT - akustyczna fala uderzeniowa

Zabieg dla pacjentów zmagających się z problemami związanymi z chorobami tkanek miękkich ( obrzęki, nierówności tkanek, złogi podtkankowe, cellulit, zastoje wodne). Zabieg usprawniający metabolizm podtkankowy, przyspieszający wytwarzanie kolagenu oraz usuwanie zbędnych metabolitów przemiany pozostających pod skórą. Jest to bezinwazyjna i intensywna terapia, która prowadzi do poprawy elastyczności, jędrności i wyglądu skóry wraz z tkanką podskórną.

Przebieg zabiegu

  • etap pierwszy – precyzyjna końcówka wnikająca na kilka centymetrów w głąb ciała rozbijająca złogi podskórne
  • etap drugi – szersza końcówka przesuwająca złogi aby ciało szybciej mogło je usunąć
  • etap trzeci – wibracyjna końcówka układająca na nowo tkankę podskórną

Sesja

Czas trwania zabiegu to około 20 minut na jedną okolicę. Zabiegi wykonuje się w seriach po 6 zabiegów z tygodniowymi odstępami. W uzasadnionych przypadkach można je wykonywać częściej i w większej ilości. Nasi terapeuci indywidualnie dobierają intensywność zabiegu oraz częstotliwość spotkań.

SIRIO - głęboka stymulacja kawitacyjna

Urządzenie emituje fale akustyczne o częstotliwości 38 kHz co odpowiada nam za wytwarzanie zjawiska kawitacji w tkankach. Zjawisko to opiera się na przyspieszeniu przepływów międzytkankowych oraz poprawie regeneracji wokół miejsca zabiegu.

Terapia znajduje zastosowanie w leczeniu mięśni, złogów podskórnych, stłuczeń, skręceń stawowych, krwiaków oraz w regenerowaniu mięśni. Uzyskujemy również pozytywne efekty podczas leczenia cellulitu.

Zabieg

Czas trwania jest uzależniony od wielkości miejsca z którym chcemy pracować. Zazwyczaj jest to kilka minut. 

Seria

Zaleca się wykonanie serii 5 lub 10 zabiegów.

W stanach przewlekłych wykonujemy zabiegi codziennie, a w stanach ostrych co drugi dzień.

Hydroterapia

Zwana również masażem wodno-wirowym. Są to zabiegi wykonywane w wodzie przy pomocy wanien z dyszami wytwarzającymi wiry. Leczenie z wykorzystaniem wody niesie wiele pozytywów: odciążenie, przyspieszenie gojenia, długotrwałe rozluźnienie. Zabiegi są przyjemne, skuteczne i bezbolesne.

W naszym centrum posiadamy: wannę z hydromasażem do kończyn górnych bądź dolnych ( z rozróżnieniem na stawy skokowe i kolanowe) oraz hydrowannę całościową.

Przygotowanie do zabiegu:

  • strój zmienny
  • ręcznik

Sesja

Czas trwania: 15 minut

Fizykoterapia

Kolejna składowa fizjoterapii polegająca na wykorzystaniu fizykalnych bodźców do szybszego powrotu do sprawności. W zależności od bodźca wyróżniamy zabiegi: elektroterapii (jonoforeza, galwanizacja, elektrostymulacja, prądy TENS, prądy Kotza, prądy Traberta, diadynamik, interferenacja), laseroterapia, magnetoterapia, ultradźwięki, krioterapia miejscowa, sollux, elektroterapia z bańkami (Vacuum)

Zabiegi preferujemy wykonywać codziennie w serii 10 zabiegów.

Przygotowanie

  • Na zabiegi elektroterapii prosimy o zakupienie dwóch gaz 1m2
  • maść przeciwbólową do jonoforezy, ultradźwięków

Zabieg

  • Laseroterapia: około 5 minut
  • Elektroterapia: 15 minut
  • Ultradźwięki: 6 minut
  • Krioterapia: 3 minuty